Band Grubu LURE ile Keyifli Röportajımız Sizlerle!

White Entertainment röportaj serimiz pop/rock türü şarkılarıyla beğeni kazanmış, 2019 yılında çıkış yapmış D.COY grubunun iki üyesi Hyukjin ve Wonshin’in kurduğu proje grubu LURE ile devam ediyor!

Grubun vokali ve bass’çısı Wonshin ve gitaristi Hyukjin ile proje grupları LURE’un ve yeni şarkıları 0917’nin detaylarını, hedeflerini ve Türkiye hakkında merak ettikleri gibi pek çok konuyu konuştuk. Bu keyifli röportajımızın tamamı sizlerle! İyi okumalar!

1. Kendinizi tanıtır mısınız?

Hyukjin: Merhaba, tanışığıma çok çok memnun oldum. Ben Hyukjin.

Wonshin: Merhaba! Ben D.COY grubunda vokal ve bas gitardan sorumlu Wonshin. Şimdiyse D.COY’un bir diğer üyesi Hyukjin ile LURE adındaki bu proje grubunu yürütmekteyiz.

 

2. Müzik kariyerinize nasıl başladınız?

Hyukjin: Ortaokuldan beri heavy metali sevdiğimden gitar çalmaya başladım. Sık sık çeşitli grupların konserlerini de izledim. Öğrencilik dönemimde okul grubunun devamlı üyesiydim. 21 yaşındayken ilk defa Hongdae’de grup faaliyetleri yapmaya başladım. İşte bu şekilde gruplar kurarak müzik yapmaya başladım.

Wonshin: Coldplay’in Fix You şarkısını söyledikleri konseri izledim. Oldukça havalı ve ışıltılı gözüktüklerinden… ben de öyle bir şarkıcı olma isteğiyle müzik yapmaya başladım. Kariyerime gelince, okula giriş sınavına girdiğim sıralarda müzik yapmaya başlamıştım ama bunun öyle gerçekten çok kendini verip de içtenlikle dileyip bol bol çalışmak gibi uzun bir geçmişi yok.

 

3. LURE’un anlamından biraz bahseder misiniz? Grubun adı neden LURE? Sizin için anlamı nedir?

Hyukjin: LURE, balıkçılıkta kullanılan balık şeklinde bir yem. Biz, D.COY grubunda 96 doğumlu yaşıt arkadaşlar olarak, D.COY (yem, halkı cezbetmek anlamına gelir) ile bağlanabilecek bir takım adı istedik. “LURE” halkı cezbetme anlamını gösterebildiği için takım adı olarak bunu seçtik.

 

4. LURE bir proje grubu. Peki bu grup nasıl oluştu? Fikir nasıl ortaya çıktı?

Wonshin: Geçmişte Hyukjin ile bir şarkı yazmıştık. Tam o zamanda albüm çıkarmak için bir fırsatımız olmuştu. Biz de bu proje grubu aracılığıyla albümü çıkardık.

 

5. 0917’nin anlamı var mı? Açıklar mısınız?

Hyukjin: 17 Eylül demek. O gün itiraf günü olarak da geçer. Sevdiğin kişiye 17 Eylül’de açılırsanız 100. Gününüzü 25 Aralık Noel’de kutlayabileceğinizi söylüyorlar. Sizin de hoşlandığınız birisi olursa ona 17 Eylül’de açılmanız iyi olabilir.

 

6. 0917’yi yazarken nereden ilham aldınız?

Wonshin: Henüz tanıştıklarında beliren o kalp çarpıntısı, sevdikleri kişiye nasıl baktıkları, kalpleri sevgiyle dolmuş ama utandıkları için yaklaşamayan insanları izlerken hazırlamıştık.

7. Farklı türlerde şarkı bestelemeyi ya da söylemeyi düşünüyor musunuz?

Hyukjin: Elbette. Synth-pop, grunge rock ve akustik müzik gibi denemek istediğimiz müzik türü çok. Bossa nova müziğine de çok sevdiğimiz için “0917” canlı klibini düzenlerken Bossa Nova hissiyatını vermeye çalıştık.

 

8. Won Shin’in müzik bölümünde okuduğunu biliyoruz. Müzik okumaya ne zaman ve nasıl karar verdin? Sence bu eğitim, işine nasıl yansıdı?

Wonshin: Öncelerinde müziği yalnızca hobi olarak yapıyordum. Sonuç olarak odağımı kaybettim ve bakış açım bambaşka yerlere gitti. Böyle bir zaman geçtikten sonra gerçekten ne istediğimi, neyi iyi yapabildiğimi düşündüm. Müzik yapmak istediğimi, mutlaka yapmam gerektiğine karar verdim. O zamandan beri yaptığım müzik, şu anki beni meydana getirdi.

 

9. Hyuk Jin mühendislik öğrencisiymiş. Mühendislik ve müzik yapmak arasında sence bir benzerlik var mı?

Hyukjin: Mühendislik öğrencisi olduğumu bildiğinize göre gerçekten bol bol araştırma yapmış olmalısınız. Elektrik ve elektronik mühendisliği okudum, alanım telekomünikasyondu. Sesin temeli haberleşmedir, haberleşmede kullanılan ilkelerden sıralayıcılar veya haberleşme konusunda çokça faydalandığımız için bana yardımı dokunan bölümleri çoktu. İlkeleri net bir şekilde anlamak büyük bir marifettir diye düşünüyorum.

 

10. Beraber çalışmak istediğiniz sanatçılar var mı? Varsa kimler?

Hyukjin: Seo Taiji ve The Black Skirts, onlar çocukluğumun kahramanları! Ve farklı türlerde müzisyenler ile beraber çalışmak isterim.

Wonshin: Açıkçası Hyukjin ile sonraki şarkımız hakkında konuşmuştuk. Bir sonraki LURE albümünde featuring olarak SBGD grubundan Heeyeon ile bir kez daha çalışmak isterim.

 

11. Önümüzdeki 5 yıl içinde bir müzisyen olarak başarmak istediğiniz hedefleriniz neler?

Hyukjin: Tam albümü olan bir sanatçı olmak. Çok uzun zamandır istiyorum.

Wonshin: D.COY ve LURE müzik tarzları birbirinden farklı. D.COY ve LURE, iki grupta da kendi becerilerimi ve çok yönlülüğümü göstermek istiyorum.

 

12. Şimdi bir meslek seçme hakkınız olsaydı şimdiki mesleğinizi mi seçerdiniz? Değiştirirseniz hangi mesleği seçerdiniz?

Hyukjin: Ne meslek seçersem seçeyim müzik olurdu. Hayatım müziksiz anlatılamaz gibi hissediyorum. Eğer bir meslek seçecek olsaydım, çocukluk hayalim olan doktorluk olurdu.

Wonhin: Seçme şansım olsa bile yine aynı mesleği seçerdim.

13. 2022’de en çok dinlediğiniz 5 şarkı nelerdi?

Hyukjin: WESS – nahnah, Lure – 0917, The Black Skirts – Baptized In Fire, Parannoul – White Ceiling, Seo Taiji – Heffy End

Wonshin: Yang Da Il- Mistaken, Danny Gokey – Masterpiece, Younha – Event Horizon, Nickelback – Burn It To The Ground, Calum Scott – Biblical

 

14. Günlük hayatınızda neler yaparsınız? Bize bir günlük rutininizden bahseder misiniz?

Hyukjin: Ben daha çok öğlenleri çalıştığım için sabah uyandığımda mutlaka kahvemi hazırlayıp çalışmaya koyulurum. Müzik işlerimin ardından gitar pratiği yaparım. Akşam yemeğimi yer koşu gibi basit sporlar yaparım. Fanlarla birlikte o günün nasıl geçtiğine dair muhabbet edip yatarım.

Wonshin: Her defasında bu soruya aynı cevabı vermiş gibi olduğum için özür dilerim. İşimin olmadığı durumlarda tüm zamanımı kişisel pratiğe yatırıyorum!

 

15. Daha önce Türkiye’de bulundunuz mu?

Hyukjin: Hayır ᅲᅲ ama çok çok gitmek istiyorum. Türkiye gerçekten de benim eskiden beri hep gitmek istediğim bir ülke.

Wonshin: Küçükken yaptığım yurtdışı seyahatleri dışında bir daha gitmediğim için tekrardan gitmek istiyorum. Çeşitli kültürler ve turistik yerler, yemekler gibi pek çok şeyle eğlenmek istiyorum! Tatile gitmek istediğim ülkelerin başını Türkiye çekiyor!

 

16. Türkiye hakkında en çok merak ettiğiniz şey nedir?

Hyukjin: Türk yemekleri! Güney Kore’de kaymak ve Türk tatlılarını sık sık yesem de anayurdunda nasıl tatları olduklarını çok merak ediyorum. Ben yemek severim, Türk yemeklerinin oldukça popüler olduklarını birçok kez duymuştum.

Wonshin: Türk müziği ve ülkemizdeki müziğin ne açıdan farklı oldukları ve Türk müziğinde türlerin nasıl ayrıldıkları gibi şeyleri çok merak ediyorum. Bu yüzden çeşitli kültür tecrübeleri edinmek istiyorum.

 

17. Bu röportajdan sonra sizi tanımak isteyen Türk hayranlar olacaktır. Onlara ne söylemek istersiniz?

Hyukjin: Hey millet, bizim şarkılarımız çok güzel. Pişman olmayacaksınız! Yalnızca 4 dakikanızı ayırın ve dinleyin! Ardından bizim sonraki işlerimizi bekleyin! Yakın gelecekte Türkiye’de mutlaka konser vermeye geleceğiz.

Wonshin: Bu röportaj aracılığıyla büyük bir heyecanla karşınızdayız. LURE olarak ileride güzel şarkılar hazırlayıp sizlere dinleteceğiz. Sizden bolca ilgi ve sevgi diliyoruz! Sizleri seviyoruz!

 

Röportaj: Kübra Özdemir

Çeviri: Amine Hatun Azder, Cemre Erşen, Gizem Yanık

Düzenleyen: Kübra Özdemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’de eğlence sektörünün iki güçlü oyuncusu tarafından kuruldu.