K-Pop’ın Mutfağında Neler Oluyor? Kim Soo Yoon Röportajı Sizlerle!

K-Pop’ın Mutfağında Neler Oluyor? Kim Soo Yoon Röportajı Sizlerle!

WO röportaj serisinin bu bölümünde konuğumuz bizi K-pop’ın mutfağına götürecek ünlü müzisyen Kim Soo Yoon!

Kim Soo Yoon, Royal Pirates’ın bateristi olarak çıkış yaptı. 2013 yılında Lee Min Ho Global Tour ve 2015’te Re:Lee Min Ho turnelerinde ünlü aktör Lee Min Ho’ya eşlik etti!

Başarılı sanatçı şuanda Royal Pirates’ın ana vokalisti Moon Kim ile LIVIN adında iki kişilik bir grupta şarkılar söylüyor ve birçok ünlü sanatçı için besteler yapan çok ünlü bir söz yazarı ve besteci olarak kariyerinde son hız ilerlemeye devam ediyor.

TO1, TAN, WEI, ORBIT, MCND, SF9, HIGHLIGHT gibi ünlü grupların şarkılarının ve Produce 101 Japan 2. Sezon Final şarkısının söz yazarlığını yapan, Flyin dizisinin soundtrack’inde back vokal olarak yer alan ve pek çok dizi Ost’u ile K-pop şarkı cover’ına sahip olan ünlü müzisyen Kim Soo Yoon ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı sizlerle!

1. Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, Ben Kim Sooyoon, Güney Koreli bir müzisyenim.

2. Müzik kariyeriniz nasıl başladı?

İlk olarak K-pop grubu “Royal Pirates”ın bateristi olarak 2013’te çıkış yaptım. Daha sonra grup 2017’de dağıldı ve söz yazarı kariyerime başladım.

 

3. Royal Pirates ile çıkış yapmadan önce grupla nasıl bir süreçten geçtiniz? Sizi en çok ne zorladı?

Şükürler olsun ki, çıkışımızı yapmadan önce Youtube kanalımızdan bazı takipçilerimiz vardı. İlk albümümüzü hazırlarken ve kaydederken küçük mekanlarda sahne alabildik. Ayrıca Kore’de çoğu stajyerin yaptığı gibi vokal dersleri ve enstrüman dersleri gibi bazı eğitim sistemlerinden geçtik.

En zorlu kısım, resmi çıkış tarihinin belirleneceği süreye katlanmaktı. Bir şirkete imza attıktan sonra yaklaşık 3 yıl beklemek zorunda kalmıştık.

4. Geçtimiz yıllarda oldukça güzel single’lar yayımladınız, hepsi de benim gerçekten çok sevdiğim şarkılardı. İlerleyen zamanda tam bir albüm çıkarmayı planlıyor musunuz?

Bunu duyduğuma çok sevindim. Aslında ilk solo single yayımladığımda şarkıcı olmak niyetinde değildim. Ancak grup dağıldıktan sonra kendi müziğimi yayımlamaya devam etmek istediğim için başka seçeneğim yoktu.

Yani bu zamana dek çıkan tüm single’lar kendime göre doğru sesi bulmam için bir nevi deney gibiydi. Sanırım artık müzikal yönümü buldum, bu yüzden hazır olduğumda kesinlikle mini bir albüm çıkarmayı planlıyorum.

5. TAN, MCDN, Wei, Highlight gibi gruplar için söz yazdığınızı biliyoruz. Peki söz yazarken neler size ilham veriyor?

Çalışmalarımın birçoğu hayran şarkısı olarak istendi. Bir grupta yer alma deneyimim gerçekten çok yardımcı oldu. Sanatçının ve hayranların nasıl hissedeceğini anlamama/hayal etmeme yardım etti.

Royal Pirates’dayken hayranlarla bağ kurduğum sahnelere/duygulara geri dönmeye çalışıyorum. Aşk şarkıları için de kendi ilişki deneyimlerimden ilham alıyorum.

6. Kendi şarkılarınızdan hangilerini bize önerirsiniz?

Aslında hiçbir şarkımı önermek istemiyorum henüz. Çünkü onlar müzikal rengimi bulma sürecinde oluşturulmuşlardı.

Bu yılın sonunda çıkacak olan yeni single’ımı tavsiye etmek istiyorum.

7. Artık LIVIN adlı bir grubun üyesisiniz. Bize gruptan biraz bahseder misiniz? Üyeler kimler? Grup nasıl kuruldu?

Eski grubum Royal Pirates’ın vokalisti Moon Kim, tüm projeyi öneren lider üyedir.

Moon ve ben başka bir K-pop grubu için bir şarkı yazıyorduk ve Moon, şarkıyı kendi grubumuzun müziği olarak yayımlamamızın harika olacağını düşündü.

Böyle olunca yapımcı STAINBOYS ve Kyum’dan grup üyesi olarak bize katılmalarını istedi. Başlangıçta herkes yoğun bir işte çalıştığından, neredeyse bir proje grubu gibiydi.

Ama hepimiz daha sık müzik yayımlamamız gerektiğini düşündük, bu yüzden Haziran’da “Don’t Look Away” adlı yeni bir single çıkardık.

8. Önümüzdeki yıl için bir solo sanatçı ya da grup olarak başarmak istediğiniz hedef nedir?

Solo sanatçı olarak hedefim, gelecek yıl bir mini albüm çıkarmak. Gruba gelirsek açıkçası henüz o kadar emin değilim!

9. Gelecekte birlikte çalışmak istediğiniz bir sanatçı var mı?

Farklı sanatçılarla çalışmaya açığım. Müzisyen Youtuber’lar veya yetenekli bağımsız şarkıcılar olabilir.

10. 2022’de en çok dinlediğiniz 5 şarkı nedir?

Son zamanlarda sürekli, Aespa – Illusion, Stay – Justin Bieber, Harry Styles – As It Was, Camila Cabello – Bam Bam, How Deep is Your Love – Bee Gees

11. Müzik yapmaya yeni başlayanlar için ne önerirsiniz?

Bol bol müzik dinleyin ve her zaman dinleyicilerin ne duymak isteyeceğine karşılık sizin kişisel olarak ne yapmak istediğinizi düşünün. İyi bir denge lazım.

12. Günlük hayatınızda neler yaparsınız? Bize bir günlük rutininizden bahseder misiniz?

Aslında bir hobim yok. Güne kısa bir meditasyonla başlıyorum. Sonra ilham almak ve trendlere ayak uydurmak için K-pop müzik videolarını izlerken yemek yiyorum. Ve eğlenmek için Youtube izliyorum haha. Sonra 4-5 saat kadar şarkılar üzerinde çalışıyorum. Bazen de egzersiz yapıyorum ya da kitap okuyorum.

Bunu haftada 5-6 gün yapıyorum ve bir gün izin aldığımda genellikle arkadaşlarımla buluşup bir ya da iki bardak bira içiyorum. Kulağa çok mu kötü geliyor? Haha

13. Yapmayı en sevdiğiniz ve en sevmediğiniz şey nedir?

En sevdiğim: Evde dışardan yemek söyleyip bira içerek Youtube/Anime izlemek

En sevmediğim: Diğer her şey haha.

14. Takipçilerimiz arasında çok fazla K-dramasever de bulunuyor. Beğendiğiniz ve önerebileceğiniz K-Drama var mı?

“Yumi’s Cells” adlı K-Drama’yı gerçekten çok seviyorum. OST’sinin bir cover’ını yapmıştım. Youtube’da var!

15. Grup olarak Lee Min Ho’ya konserlerinde eşlik ettiğinizi biliyoruz. Ülkemizde de birçok Lee Min Ho hayranı var. Yaşadığınız güzel ya da komik bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Ben oldukça içe dönük biriyim. Biz turdayken, bir after party vardı. Etrafım hiç tanımadığım insanlarla çevriliyken biraz garip hissetmiştim.

Lee Min Ho fark etmiş gibiydi ve yanına oturayım diye masasına gelmem için beni çağırdı. Partinin yıldızı olmasına rağmen beni daha rahat hissettirmeye çalıştı. Çok sakin ve samimiydi.

16. Hiç Türkiye’de bulundunuz mu? Eğer bulunmadıysanız, görmek istediğiniz bir yer var mı?**

Henüz Türkiye’ye gitmedim. Türkiye hakkında çok güzel şeyler duydum, doğa manzaraları harika, bir de kadınları da güzel haha.

Ayrıca oradaki yemekleri çok seveceğimi düşünüyorum. Pandemi tamamen durulduğunda, belki önümüzdeki yıl, gerçekten ziyaret etmek istiyorum.


17. Bu röportajdan sonra sizi tanımak isteyecek Türk hayranlar olacaktır. Onlara ne söylemek istersiniz?

Beni ve müziğimi destekleyen insanlara çok minnettarım. Bana Instagram ya da Youtube gibi sosyal medya hesaplarım üzerinden her zaman ulaşabilirsiniz.

Bütün yorumları okurum bu yüzden uğramaktan çekinmeyin. Ayrıca gelecekte en sevdiğiniz K-Pop sanatçılarından bazılarıyla çalışabilmeyi diliyorum. Türkiye’yi seviyorum! Kendinize iyi bakın.

Röportaj: Kübra Özdemir

Çeviri: Elif Cantenar, İlayda Taşkın Akkoyun

Düzenleyen: Merve Yüksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’de eğlence sektörünün iki güçlü oyuncusu tarafından kuruldu.