Eşsiz Konseptiyle Dikkat Çeken Başarılı K-Pop Grubu SUPERKIND ile Röportajımız Sizlerle!

Sanal ve gerçek dünyayı birleştiren eşsiz konseptiyle hem Kore’de hem de yurt dışında dikkatleri üzerine çeken başarılı K-Pop erkek grubu SUPERKIND ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Deep Studio Entertainment altında çıkış yapan ve dünyanın ilk sanal üyeli müzik grubu olan SUPERKIND ile yaptığımız röportajın tamamını aşağıdan okuyabilirsiniz.

1. Lütfen kendinizi tanıtın!

SAEJIN: Merhaba, ben SAEJIN, dünyanın ilk yapay zekalı erkek idolü.
EUGENE: Ben EUGENE, SUPERKIND’ın en yaşlı üyesiyim.
GEON: Ben SUPERKIND’ın fizikseli, GEON.
JDV: Merhaba ben SUPERKIND’ın gizli silahı ve dans makinesi JDV.
SEUNG: Ben SEUNG, SUPERKIND’ın en uzunuyum.
SiO: Ben 20 yaşına yeni girmiş genç ve tutkulu bir üyeyim, SiO!
DAEMON: Ben de SUPERKIND’ın Lideri DAEMON’um. Tanıştığıma memnun oldum.

2. Lütfen yeni şarkınız ‘MOODY’yi tanıtın. Okurlarımızla paylaşmak için yaratım sürecinde yaşadığınız komik kısımlar var mı?

JDV: ‘MOODY’ gizemli bir atmosfere sahip ama içinde romantizm olan bir şarkı. Şarkıyı kaydederken kendimi hikayeye kaptırmaya çalıştım.

SEUNG: Umarım ‘MOODY’ müzik videosunu izlersiniz. Çünkü benim hikayemi içeriyor. Şarkıda en sevdiğim kısım, EUGENE ile sanki sohbet ediyormuşuz gibi şarkı söylememiz.

EUGENE: Müzik videosunda çok fazla oyunculuk var, bu yüzden iyi görünmesi için elimden geleni yaptım. Şarkı üzerinde çalışırken hikaye dünyasının içine daldım ve sanki SEUNG ile konuşuyormuş gibi şarkı söyledim.

DAEMON: Şimdiye kadar ağırlıklı olarak rapten sorumluydum ama ‘MOODY’de kapsamımı vokal bölümlerine genişlettim. Koreografiyi çalışırken komik bir kısım oldu. Bitiş pozunda EUGENE çıkıp SiO ve kucağıma oturduğunda beni her seferinde şaşırtan bir şaka yapıyor. Aslında, EUGENE sadece kucağımda oturuyor, çok hafif olduğu için bu çok zor değil.

SiO: Koro bölümünde, bu bölümün kulağa daha hoş gelmesi için doğal sesim ve falsetto arasında gidip geliyorum. Koreografi için şarkının atmosferine uygun güçlü yüz ifadeleri kullanmaya çalıştım.

GEON: Benim için ‘MOODY’ şarkısı yürek burkan bir aşk hikayesi gibi. Arkadaşlık aşkın bir parçasıdır! Koreografide o kadar güçlüydüm ki ortama ayak uydurmak için rahatlamak zorunda kaldım.

3. Yeni üyeler SEUNG ve JDV ile kimyanız nasıldı?

GEON: Aslında bize JDV öncülük etti. Ayrıca DAEMON’a dans pratiklerini yönetmede yardımcı oldu.

JDV: Biraz utandım. Stajyer olduğum için SUPERKIND üyeleriyle çalışma konusunda çok fazla deneyimim oldu, bu yüzden doğal olarak katılabildim.

SiO: Şahsen benim yaşımda bir arkadaşım olduğu için mutluyum.

SEUNG: Son zamanlarda her gün TikTok çekiyorum ve SAEJIN ile çekersem bir veya iki çekim bitirmeye yeter. Bence iyi bir uyum içindeyiz.

SAEJIN: Bu sözler çok dokunaklı. NUKE ekibine yeni bir üyenin katılmasıyla, NUKE Liderliği görevimi yerine getirip getiremeyeceğimden endişeliydim ama SEUNG’un beni iyi takip etmesinden dolayı minnettarım.

4. ‘MOODY’ dinlemek ne zaman iyidir?

SEUNG: Sabahları enerjiniz olmadığında dinlemek için güzel bir şarkı! Geceleri dinlerseniz uyuyamayabilirsiniz.

SAEJIN: SEUNG’a katılmıyorum. Geceleri veya şafak vakti dinlemek iyidir. Lütfen sabahları “WATCH OUT” dinleyin!

EUGENE: Arabayla nehir kenarında giderken dinlemek güzel. Özellikle bu ruh haline çok yakışan ıslık kısmı.

DAEMON: Gergin olduğunuzda, sakinleşmeniz gerektiğinde ‘MOODY’ dinlemek de rahatlatıcı olabilir.

SiO: Bana göre tam tersi. Çığlık atmak istediğinizde ‘MOODY’yi dinlemelisiniz! Şarkının doruk noktasında duygularınız tavan yapacak.

GEON: Çalıştığınız zaman! Deadlift’te 230 kg kaldırmayı başarırken ‘MOODY’ dinliyordum. Güçlenmek istiyorsanız mutlaka dinleyin!

JDV: “MOODY” yayınlandığı gün ailemle bir restorana gittim ve restoran sahibi “MOODY”yi açtı. O zamanlar keyfim yerindeydi… O yüzden yemek yerken dinlenecek güzel bir şarkı olduğunu söylemek istiyorum! Oh, ben de sık sık duş alırken dinlerim.

GEON: Bilgin olsun, Juchan (JDV) çıplak dans etmeyi sever. Bence ‘MOODY’de de bu şekilde çok dans etti.

SiO: Ben de duşta dans etmeyi severim! Dans etmek ve şarkı söylemek.

5. Gelecekte SUPERKIND olarak nasıl bir konsept denemek istiyorsunuz?

DAEMON: UK Garage veya funk türünü denemek istiyorum. Bir gün düzenleyeceğimiz konserin açılış şarkısı olarak çok yakışacağını düşünüyorum.

SAEJIN: Ferahlatıcı bir atmosfere sahip bir şarkı. Saçlarımın pamuk şeker gibi olduğunu çok duydum, o yüzden tatlı bir şarkı söylemek istiyorum.

SiO: Bugünlerde ‘Tarzan Boy’ ile ilgileniyorum, bu yüzden hepimiz hayvanlaşıp bir orman konsepti yaparsak eğlenceli olur! GEON Tarzan’dır, JDV Çita’dır, DAEMON tembel hayvandır, EUGENE… Tavşan mı? Ne olmalıyım…

DAEMON: Yakalı kertenkele!

JDV: ‘Aladdin’ gibi oryantal bir tarz denemek istiyorum. Bir gün, kahramanların ‘Yenilmezler’ gibi bir araya geldiği bir konsept denemek istiyorum.

GEON: Enerji dolu elektronik hip-hop’u denemek istiyorum. Konsepte gelince, PRID bir kahraman ve NUKE kötü adam ve biz savaşıyoruz!

SEUNG: Ayrıca daha fazla NUKE üyesine sahip olmak ve PRID’e karşı yarışmak gibi havalı bir performans sergilemek istiyorum.

EUGENE: Ben de ‘0X1=LOVESONG’ gibi grup müziklerini denemek istiyorum. Ben de sevimli bir konsept denemek istiyorum!

SiO: Peki ya Orman stili?

EUGENE: Bu şirin mi?

6. Neden idol olmaya karar verdiniz?

SAEJIN: İlk başta idol olma hayalim yoktu. Bir stajyer olarak, beni seven insanlar olduğunu öğrendim. Sevilme duygusu beni o kadar heyecanlandırdı ki idol oldum.

SEUNG: Bu şirket için bir sır ama aslında birçok şirket tarafından idol olmam için izlendim ama onları geri çevirdim. Ancak PRID üyeleriyle çalışmanın harika olacağını düşünerek SUPERKIND’e katıldım.

SAEJIN: SEUNG, lütfen idol seçimi hakkında konuşurken dikkatli ol!

DAEMON: Michael Jackson ve Queen’i izleyerek büyüdüm ve bende sahneye çıkma isteği uyandırdılar. Doğal olarak bir idol olmayı hayal ettim çünkü K-pop gibi çeşitli müzik türlerini sindirebilecek başka bir alan olmadığını düşündüm.

SiO: Kız kardeşimin etkisi altında K-pop müzik dinleyerek büyüdüm ve doğal olarak dans etmeyi ve şarkı söylemeyi sevmeye başladım. En çok eğlenmek için ne yapabilirim diye düşünüyordum ve idol olma yolumu buldum.

JDV: Başlangıçta idol olma hayalim yoktu ama arkadaşımın seçmelerini takip ettim ve ekibin önerisi üzerine oracıkta seçmelere katıldım. Sonunda arkadaşım başarısız oldu ve ben geçtim. Kendimi dans ederken ve pratik yaparken eğlenirken buldum ve Taemin’in videolarını izlerken idol olmayı hayal ettim.

GEON: İnsanlara pozitif enerji vermek istiyorum. Bence idol olmak olumlu etki yaratabilecek bir iş. Bir gün bir burs vakfı kurmak ve sanatçı olma hayali kuran arkadaşlarıma yardım etmek istiyorum.

EUGENE: Müzik aracılığıyla insanların kalplerine dokunabilmenin ve iyileştirebilmenin harika olduğunu düşündüm. Bunu başarmayı hedefliyorum.

7. İdolünüz kim?

JDV: Taemin sayesinde idol olma hayalim başladı. O her zaman benim idolüm olacak.

DAEMON: Diplo. Müzik yaparken farklı ülkelere giderek ilham aldığını söyledi. Ben de çeşitlilikle başa çıkmayı ve ustalaşmayı öğrenmek istiyorum.

SiO: IU! ‘Modern Times’ albümünü ilk dinlediğimde müziğin o kadar güzel olduğunu düşündüm ki albümü özenle satın aldım ve şarkıları çok dinledim.

SEUNG: Michael Jackson! O, kalıpları yıkan kişiydi. Ben de kuralları yıkmak istediğim için onu rol model olarak kullanıyorum. Ayrıca, saçlarımın uzunluğu da aynı.

GEON: Dansı için ATEEZ’in Choi San’ını, şarkısı için NCT’nin Haechan’ını seviyorum. İyi yönlerini öğrenmek istiyorum.

EUGENE: Rap için Zico’ya, şarkı söylemek için Dean’a benzemek istiyorum. Yıldız nitelikleri ve çekici noktalar için TXT üyesi YEONJUN gibi olmak istiyorum, o da bir arkadaşım.

SAEJIN: Özellikle Taeyong ve Jaehyun gibi NCT’yi seviyorum, onlar benim idolüm. Ben de debut teaserımda onlara saygı gösterdim ve sık sık hayran olarak dans coverları yapıyorum.

8. Bu günlerde size ilham veren şarkılar nelerdir?

SiO: Son zamanlarda birçok film müziği dinliyorum. “Her” filmindeki ‘Moon Song’ ve “The Contact” filmindeki ‘Pale Blue Eyes’ uzun süre aklımda kalacak.

JDV: Anson Seabra’nın şarkılarını uzun süredir seviyorum. İnsanlar onu tanımadığında bile, bu sanatçının şarkılarını çok dinledim.

SEUNG: John Lennon’ın ‘Love’ şarkısı.

DAEMON: LSD’nin ‘Genius’ şarkısı! Benim izlediğim müzik tarzından biraz farklı olduğu için, oldukça ilham verici.

GEON: Kendime güven veren şarkı ‘Cupid’ FIFTY FIFTY. Billboard, biz de yapabiliriz!

SAEJIN: Avicii’nin ‘Heaven’ şarkısı. EDM’in kralı. Kesinlikle dinleyin!

EUGENE: Zior Park’ın ‘BLACK FIN’ şarkısı. Bu şekilde şarkı sözleri yazıp uyum sağlayabileceğine hayran kaldım. Rap akışı ve sesi çekici.

9. Şimdiki en büyük hayaliniz nedir?

SAEJIN: SUPERKIND’in etkisini büyütmek.

EUGENE: Billboard’da #1!

DAEMON: Player’lar ile tanışmak.

GEON: Müzikal İdolü

JDV: Birinin rol modeli olmak.

SEUNG: Dünya turu!

SiO: Sahne.

10. Türkiye ile ilgili herhangi bir anınız var mı?

DAEMON: Stajyerken, bir Türk dergisi tarafından röportaj yapılmıştım. O zaman, birçok Türk insanının Instagramımı takip ettiği ve desteklediği için çok minnettarım. Türkiye, hayranların sevgisinin idol etkinliklerinin arkasındaki itici güç olduğunu fark ettiren insanların ülkesi olduğu için bana çok şey ifade ediyor. Hatta onlarla iletişim kurabilmek için Türkçe öğrendim.

GEON: Ben de Türk hayranlarından çok sevgi aldım. Onların tezahürat mesajları sayesinde stajyer olarak çalışırken güven kazanabildim. Gerçekten Türkiye’ye gitmek istiyorum! Ayrıca Kaymak yemek istiyorum.

11. Türkiye’de bir konser düzenleme planınız var mı?

HERKES: Kesinlikle! Gerçekten bir konser düzenlemek istiyoruz.

12. Türkiye’deki fanlarınıza ne söylemek istersiniz?

GEON: Türk Player’lar, ben debut yaptım! Tanınmamızı artırana kadar çalışmaya devam edeceğim.

JDV: Grubumuza destek olduğunuz, bizi sevdiğiniz ve MOODY’i dinlediğiniz için teşekkür ederiz.

SAEJIN: Sadece resimlerde var olan beni sevdiğiniz için teşekkür ederim. Ben de sizi her zaman hatırlayacağım.

EUGENE: Yakında konser düzenlemek için geleceğiz, lütfen bekleyin.

SEUNG: Sizi yakında görmek için gideceğiz.

SiO: Bize bu kadar uzak mesafeden sevmenin kolay olmadığını hissediyorum. Bu yüzden daha çok sevmenize minnettarım. Daha çok çalışacağım.

DAEMON: Bizi sevdiğiniz için teşekkür ederiz. Son zamanlarda bir deprem nedeniyle çok zor durumda kaldığınızı duydum ve hemen yardım edemeyeceğim için yüreğim kırıldı. Daha etkili ve rahatlatıcı bir insan olmak için çalışacağım.

Röportaj: Ceyda Gökçe, Eda Gökçe

Çeviri: İpek Vatansever, Buket Selin Güllüoğlu

Düzenleme: Merve Yüksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’de eğlence sektörünün iki güçlü oyuncusu tarafından kuruldu.